A zase pečeme pro ty moje alergiky. Ořech začíná být u nás doma sprosté slovo a moukou zase nepotěším ségru. Ale mrkvovým dortem nepohrdne ani ona, ani moje drahá polovička. A když jde právě o TENHLE mrkvový dort, nepohrdne jím vůbec nikdo, koho znám (tedy kromě kamaráda Ondry, který nedávno přidal do naší party alergii na skořici, ale ono to v tomhle případě bez ní fakt nejde). Nebudu to protahovat, jdeme na věc:

Péct budeme v 26cm dortové formě.
Na těsto potřebujeme:
2,5 hrnku mandlové mouky (já kupuji v Makru Almond powder – tč. půl kila za stovku)
1 a 1/2 lžičky prdopeče
1 lžičku sody
2 lžičky kořice
1/2 lžičky soli
6-7 středně velkých mrkví
4 vejce
1 a 1/4 hrnku hnědého cukru
1 hrnek oleje
1 lžičku vanilky (dobrá je vanilka Bourbon od Dr. Oetkera)
1 hrnek slunečnicových semínek (nebo mix slunečnice a dýně)
Na krém a posyp:
1 neochucené pomazánkové máslo
1 kelímek zakysané smetany
1 kelímek hotového vanilkového pudinku
1 balíček vanilkového cukru
půl hrnku slunečnicových semínek
2 lžíce másla
2 lžíce hnědého cukru
špetka soli
A postup:
V míse smícháme mandlovou mouku s kypřícím práškem, sodou a solí. V jiné míse pak vyšleháme olej s vejci a cukrem. Do této směsi vmícháme skořici, najemno nastrouhanou mrkev a slunečnicová semínka. A to celé smícháme se suchou směsí. Vlijeme do vymazané a vysypané dortové formy a pečeme na 180°C cca 30-40 minut, ale raději testujeme špejlí (přeci jen každá trouba peče jinak). Po upečení necháme dort vychladnout ve formě, podélně objedeme nožem a vyndáme z formy.
Na krém jen vyšleháme všechny ingredience dohromady a pokryjeme celý vršek dortu.
V pánvi si rozehřejeme máslo, na něm orestujeme semínka, která zasypeme cukrem a necháme mírně zkaramelizovat. Přidáme špetku soli, promícháme a ještě horkými semínky posypeme pořádně celý povrch dortu. Nic víc, nic mín. Dort uchováme v lednici, nicméně moc dlouho se tam “neohřeje”, to mi věřte. ;)