sušenky

Rádi mlsáte, ale zároveň se stravujete zdravě? Vyzkoušejte domácí jablečné sušenky. (zdroj foto: youi.cz)
Recepty na sladkosti bez cukru a mouky jsou v posledních hitem internetu a sociálních sítí. Móda zdravého stravování se šíří stále více a šíří se do stále většího počtu českých domácností. Pokud vás honí chuť na sladké a nechcete tím uštědřit herdu svému zdraví ani tukovým vrstvám, máme pro vás velmi zajímavý recept na rychle upečené sušenky, které splňují veškeré požadavky na zdravou potravinu a navíc jsou moc dobré.

Oves a jablka je totiž nesmrtelná kombinace, která dostane i toho nejzapřisáhlejšího odpůrce zdravého vaření a pečení. A kromě toho sušenky vydrží poživatelné i několik dní, a to je super!

Na jablečné sušenky budeme potřebovat:

  • 350 g ovesných vloček
  • 300 ml bílého jogurtu nebo kefíru
  • 2 lžíce rozinek
  • 2 jablka
  • 1 lžíce medu
  • skořice dle chuti

Postup výroby je velmi snadný:

Připravte si všechny suroviny a velkou mísu. Ovesné vločky vsypte do mísy a smíchejte s jogurtem či kefírem. Když použijete vysokotučný, nemusíte sušenky pak ani tolik doslazovat, budou sladké samy od sebe.

sušenky
Máte rádi sušenky? Zkuste domácí s jablky. (zdroj foto: pixabay.com)

Pokud jste zvyklí ovesné vločky zalévat vodou, aby nabobtnaly, nyní to nedělejte. Tentýž efekt bude mít i jogurt či kefír. Kdybyste použili vodu, akorát budete mít sušenky „rozblemcané“ a nebudou držet pohromadě.
Směs jogurtu s vločkami nechejte zhruba 30 minut odstát, aby vločky nasákly vlhkost a změkly. Mezitím si dejte rozehřát troubu na 180 °C a vyložte si plech pečicím papírem.
Vezměte jablka a na struhadle je nastrouhejte ideálně najemno, ale na hrubo to také půjde. Přidejte rozinky, skořici a med a důkladně promíchejte. Pak přidejte k jogurtovým vločkám a znovu důkladně promíchejte, aby se suroviny spojily a nebyly oddělené. Z této hmoty se musí dát snadno tvarovat výsledné sušenky, které by se neměly roztékat ani rozpadat.
Pomocí lžíce nebo i jen rukou tvarujte malé bochánky, které rovnoměrně pokládejte na papírem vyložený plech a po položení je ještě trochu stlačte rukou, aby se rozplácly a nebyly příliš vysoké. Pak by se totiž nemusely péct tak krátce a okraje by se mohly připálit. Vložte na 10 minut do trouby a pak už si jen užívejte té dobroty!