Přiznávám zde se dvěma prsty u sebe, že na čokoládové koláče moc nejsem. Občas si udělám buchtu, ale vesměs miluji spíše světlá těsta. Když jsem našla recept na tento čokoládový koláč ze zakysané smetany, moc se mi do něj nechtělo, protože už na první přečtení mi to přišlo přemrštěně čokoládové a i s tou polevou už mi to přišlo krapet moc a přes čáru. Nicméně, po dlouhém váhání a pro jistou snadnost receptu jsem se do něj pustila a jako vážení, to těsto…. měla jsem chuť si dát do pusy trychtýř a nalít si to všechno přímo do krku 🙂 Po upečení se mi už nechtěl koláč “mrvit” ještě čokoládovou polevou, přemýšlela jsem, že jej pouze pocukruji, ale teď vím, že by to nebylo ono a že bych tím ten koláč naprosto chuťově degradovala. Poleva z čokolády a smetany dodává celému koláči naprosto konkurenční náboj. I takový odpůrce buchet a koláčů jako je můj muž snědl dnes ráno ke snídani skoro půlku! Pokud jste milovníky čokolády a pečených čokoládových lahůdek, tohle vás musí zákonitě odzbrojit 🙂

Co budete potřebovat?

Na těsto

1/2 kostky másla
1/4 šálku neslazeného kakaového prášku
1/2 lžičky soli
1/2 šálku vody
1 plný šálek hladké mouky
1/2 šálku krupicového cukru
3/4 lžičky sody na pečení
1 vejce
1 kelímek zakysané smetany

Na polevu

1 hořká čokoláda
1/2 kelímku smetany na šlehání
1,5 lžíce cukru

Jak na to? 

Do hrnce dáme máslo, kakao, sůl a vodu. Vaříme do úplného rozpuštění. Odstavíme.Ve velké míse smícháme mouku, cukru a sodu. Nyní pomaličku přilíváme kakaovou tekutinua rovnou metličkou mícháme. Až se vše spojí, vhodíme vejce a smetanu a smícháme.

Pečeme v předehřáté troubě na 180°C po dobu cca 40 minut. Zkontrolujeme špendlí vpíchnutím do středu koláče. Když vyjde čisté dřívko, koláč je hotový. Necháme vychladnout.

Do misky nalámeme čokoládu na malé kousky a přidáme cukr.
V kastrůlku přivedeme k varu smetanu a poté vlijeme k čokoládě.Mícháme do úplného rozpuštění čokolády. Necháme mírně vychladnout.
Po asi 30 minutách vlijeme na koláč a necháme čokoládu na povrchu ztuhnout.
Nečekejte věčnost ale. Čokoláda neztuhne zcela 🙂 Bude z ní sametově jemná poleva. 

Dobrou chuť.

PS: Koláč skvělý po cca 24 hodinách, kdy se krásně rozleží. Koláč z výše uvedené várky je docela malý, takže pokud chcete větší v klasické velikosti, zdvojnásobte množství.