Je to asi rok, co jsem si řekla, že začnu tvořit psanou kuchařku pro mou dceru. Všechny ty recepty,které dělám opakovaně a které nám chutnají, píši ručně do bloku a až Eliška vyroste, budesamostatná a bude mít rodinu, tuhle kuchařku ji dám. Nevím, v jakém bude stavu, ale kdybybyla politá, vypadávaly z ní listy a voněla jejím dětstvím, nechť to tak je. Já jsem ve svých 38 letechdostala starou psanou kuchařku mé maminky a naprosto stejné pocity z ní mám já 🙂 Listy zežloutly, navždy budu mít uchováno její písmo na řádcích (a taky tátovo), navždy se budu koukat na recepty,které já nedělám, ale které dělávala ona a u kterých jídel jsme společně jako rodina seděli u jednoho stolu.

Nedalo mi to a musela jsem si v této kuchařce vyhledat recept na kefírovou buchtu, kterou maminkadělávala docela často a která patřila k našim nejoblíbenějším. Mohli jsme se po ní utlouct. A kdyžjsem odešla z domu, už nikdy jsem podobnou nejedla. Vždy, když jsem viděla podobnou té odmaminky, s nadšením jsem se do ní pustila a pak prostě zklamaně řekla “to není ono”

Každopádně, teď ten recept mám, upekla jsem jak recept říkal a vážení je to ono 🙂 Dělím se protos vámi o ingredience a recept a snad vám bude chutnat stejně jako nám doma. 

Buchta není moc sladká, ale je nadýchaná jak peřinka. Ani po jednom dni neztratila na vláčnostia hebkosti. Je zkrátka dokonalá 🙂

Co budete potřebovat:

400g kelímek kyšky nebo kefíru
400 g polohrubé mouky
150 g cukru
1 rovně uhlazená lžíce sody
2 vrchovaté lžíce kakaa
1/2 sklenice oleje
1 vejce

Jak na to?

Nejdříve smícháme sypké ingredience a posléze vmícháme ty tekuté.Pečeme v řádně předehřáté troubě po dobu 20 minut při 170°C.Jelikož je každá trouba jiná, zkoušíme špejlí.Podáváme bez polevy, jen mírně pocukrované moučkovým cukrem.

Jak jsem zjistila, je nadlidské síly u nás sehnat klasický kefír. Viděla jsem jej jen v jednom obchodějako litrové balení, ale přišlo mi to hodně a vzala raději kvalitní kyšku. Rozhodně nekupujteacidofilní mléko, je to něco jiného. Zkrátka kefír nebo kyšku. Já raději měla vzít ten kefír, hnedbych totiž udělala druhou várku 🙂

Dobrou chuť.

K.