Pokud máte dojem, že na vás nyní budu zkoušet nějaké cizí názvy setsakramentsky skvělého jídla, tak je ten dojem správný 🙂 Nejde ale jen o název samotný, ale o skutečnost, že se tento pokrm skutečně jmenuje tak, jak se jmenuje a připravuje z následujících ingrediencí v mexických restauracích. 

Slovo fajita [fachita] vzniklo jako slovo až v roce 1971 a nejde o nic jiného než druh přípravy masa často grilovaného s taco kořením a následně se vaří se smetanou či sýrem, s cibulí, paprikami a rajčaty. A přesně takové je tahle fajita, kterou vám chci ukázat. Včera jsme si pochutnávali úplně všichni a doslova si oblizovali prsty.

V první řadě si připravíme taco koření, které není vůbec nijak náročné a připravíte si jej doma sami, pokud nemáte možnost si jej koupit. Můžete jej použít nejen u tohoto receptu, ale při přípravě jakéhokoli masa. Je to opravdu skvělá kombinace, která musí zachutnat každému.

Na taco koření bude potřebovat:

1 velkou lžíci drceného kmínu1 velkou lžíci (hrubé) soli1 lžičku sušeného česneku1 lžičku mletého pepře2 lžičky mleté papriky (můžete použít jakoukoli – sladkou, gulášovou, lahůdkovou, uzenou,…)

Koření smíchejte a uchovejte v uzavřené nádobě. 3 lžičky taco koření vyjdou na půl kila masa.

Možná vás překvapí, jak je tento recept snadný. Opravdu na něm nemá kdo co pokazit, ani absolutní amatér v kuchyni. Z vlastní zkušenosti vím, že vám přípravu ulehčí i to, když si všechny ingredience připravíte a nakrájíte dopředu. 

Na kuřecí fajitu budete potřebovat (zhruba 2-3 porce):

  • 250 g kuřecího masa nakrájejte na kostičky
  • nakrájejte si 1/2 cibule na kostičky
  • na dlouhé tenké proužky nakrájíme také větší papriku (nebo dvě malé, barvičku sami vyberte)
  • rozdrtíme 2 stroužky česneku
  • připravte si šálek vývaru (mírně slaného)
  • nachystáme si půl šálku smetany na šlehání (33%)
  • nakrájejte na kostičky 150 g (velký kus) rajčete
  • připravte si také taco koření, olej a těstoviny (nevařit!)

Aby váš pokrm získal takovou krásnou krémovou konzistenci, nemusíte dělat nic jiného, než to uvařit 😀 Opravdu na vás čeká skvělý výsledek.

1) V první řadě připravíme kuřecí kousky. Zasypte je 1,5 lžičkou taco koření, rukama smíchejte, aby se koření dostalo všude. Do pánve dejte 2 lžíce oleje a do rozpáleného oleje pak vložte maso. Nemíchejte. Nechte maso z každé strany 2 minuty osmažit, vytáhněte a dejte stranou třeba na talíř.

2) Do stejné pánve nyní dáme lžíci oleje, přidáme cibuli, papriku, jen špetku taco koření a smažíme. Po chvíli přidáme česnek a smažíme ještě do té doby, dokud zeleniny trochu nezhnědne, Pak vyjmeme z pánve a dáme stranou ke kuřeti.

 3) Nyní přichází na řadu poslední fáze. Do stejné pánve nalijeme vývar, smetanu, vhodíme rajčata a syrové neuvařené těstoviny. Zamícháme, přivedeme k varu a pak nezakryté vaříme na mírném plameni zhruba 15 minut. Za tu dobu nám těstoviny krásně změknou a valná většina tekutiny se vyvaří a zbude krásná krémová konzistence, do které vhodíme kuře s připravenou zeleninou. Prohřejeme zhruba 2 minuty a můžeme podávat.

Já osobně si myslím, že neexistuje možnost, aby vám tahle věc nechutnala :-)Budu ráda, pokud se do pokrmu pustíte a řeknete mi následně svůj názor a chuťovou zkušenost.

Přeji dobrou chuť,

K. ♥