Byly doby, kdy jsem se čehokoli kynuté nepředstavitelně bála. A z koláče obzvláště jsem měla vždy respekt a myslela si, že nikdy nic podobného nedokážu. Pak jsem viděla jedno slovenské video z kuchyně Lidla, kde domácí výroba takových koláčů vypadala tak snadně, že jsem se do nich pustila a musím zkonstatovat, že na nich skutečně není nic těžkého a pokud je nespálíte, nemůžete na nich nic zkazit. Určitě se do těchto pusťte, na víkend pro rodinu na odpolední siestu nebo nedělní snídani jak vyšité 🙂

Postup:
Ve 300 ml vlažného mléka nasypeme 1 vanilkový cukr a rozdrobíme 1 droždí. Necháme vzejít kvásek. V míse smícháme 500 g hladké mouky50 g krystalového cukru, 2 žloutky, 100 g změklého másla, špetku soli a následně i kvásek. Vypracujeme těsto, přikryjeme a dáme na teplé místo kynout 30 minut.

Na tvarohovou náplň: 
V misce si smíchejte vaničku tvarohu, 1 vanilkový cukr, 1 vajíčko a nastrouhanou kůruz 1 citronu.

Rozválejte těsto na výšku zhruba 0,5 cm a vykrajujte kolečka o rozměru zhruba 8 cm. Dejte náplň, stačí troška a zabalte jako pytlíček. Dejte na plech dále od sebe a poté použijte dno jakékoli úzké skleničky (štamprlky) na protlačení žlábku každého z koláčku. Do tohoto žlábku budeme opět dávat náplň. Zasypeme posypkou z cukru, másla a hrubé mouky (50 g, 50 g a 80 g) a potřeme bílky, které nám zůstaly všechny okraje koláčků.

Necháme ještě 10-15 minut kynout a pak pečeme na 180C asi 20 minut.

Moc doporučuji se podívat na videi, kde je postup opravdu velmi krásně vysvětlen a pohled na koláčky vás vyhladoví 😀

Přeji dobrou chuť.

K.