Verdura al gratin je v podstatě pečená zelenina v troubě. V Itálii se dělají především pečená rajčata („pomodori al gratin“) nebo taky cukety a lilek. V každém regionu je dělají trochu jinak. Říká se, že původně pochází recept ze Sicílie, kde je jeho příprava o něco složitější než ta, kterou jsem se naučila já. Na Sicíli připravují „pomodori al gratin“ tak, že do směsi přidávají i kapary (cca 10g na 4 rajčata), cibuli, sardinky (na každé rajče připadne jeden kousek) a oregáno. Jak už víme, tak Italové jsou prostě schopni udělat i z obyčejné cukety skvělou přílohu! Já si ji takhle dávám hlavně k masu. Je taková dobrota, že se to pak dojídá i studené

Ingredience na 1 porce

2 stroužky česnekučerstvá zelenina: lilek, rajčata, cukety, brambory
strouhanka (dle potřeby)olivový olejsůl, pepř
hladkolistá petržel (1 hrst)

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

  1. Umyjte zeleninu. Dejte do pekáče trochu olivového oleje. Rozkrojte lilek a cuketu na půlky po délce a vyškrábněte lžičkou cca 1cm dužiny. Rajčata rozkrojte napůl a vydloubejte semínka špičkou nože – pozor abyste tam nechali dužinu (někdo to dělá i tak, že je tam nechá). Potom rajčata trochu osolte, obraťte je směrem dolů a nechte z nich vykapat vodu cca 40 min (opět někdo to takto nedělá a rovnou je naplní směsí a dá péct) – někteří Italové je nechají odkapat 20 min, někteří i 2h.
  2. Nakrájejte hladkolistou petržel na drobno a vložte jí stranou do misky. Nakrájejte na drobno česnek a vložte ho tam taky. Smíchejte pak česnek a petržel se strouhankou. Nakonec do misky přidejte ještě 2 špetky soli, trochu pepře a olej. Směs pokládejte na zeleninu a do vydloubané dužiny ji pořádně vmáčkněte. Dejte péct do trouby na cca 1h na 150 stupňů.