Gravlax, Gravad Lax, Gravet Laks, Gravlaks, Graflax, Graavilohi, Graavilõhe. Luxusní lahůdka, se kterou ohromíte každou návštěvu a po které vás partner/ka rozhodně nenechá ztrácet čas mytím nádobí, spíše vás už nikdy nepustí ze svého pevného objetí. Gravad Lax, švédsky marinovaný losos, má mnoho jmen, podle toho, ve které skandinávské zemi se právě nacházíte.   Tahle lahůdka vznikla hluboko před dobou ledniček jako taková z nouze ctnost – je to jedna z nejstarších technik uchovávání masa. Rybář část úlovku chtěli nechat na později, a tak ryby zakopávali na pláž. Sůl v písku a fermentace je tak měla oddálit před rozkladem a hnilobou. Dneska už je situace samozřejmě jiná, nemusíte lososa zakopávat na zahradě a odhánět mlsné sousedovic kočky.   Nakládá se s koprem, cukrem, a dobře radím- troškou toho alkoholu. To je fakt vychytávka, maso chutná o 100 procent líp. Zkoušela jsem to na všechny možný způsoby, ale tenhle je zatím nejlepší. Krásně jemné, voňavé po moři a kopru, geniální jen tak do pusy, na čerstvý chleba s křupavou kůrkou, či ráno k vajíčkům. Nasmažte kopec pohankových blín, kupte dobrou zakysanou smetanu, křen, citron, a udělejte gravlax. Gravlax miluju a už mi to asi zůstane navždy. Doufám, že teď už i vám!

Ingredience na 6 porcí

 • 1 kg filet lososa (nemusím připomínat, že musí být naprosto čerstvý!!)
 • 4 lžíce mořské soli
 • 4 lžíce cukru
 • 3 plátky citronu
 • svazek čerstvého kopru

Postup

Celkový čas přípravy: 300 min

 1. Filet omyjte a položte kůží dolů na prkýnko. Má-li jednu stranu tenčí, tento kus (břicho) seřízněte, aby byl filet všude zhruba stejně široký. Filet pak rozpulte. Smíchejte dohromady sůl s cukrem.
 2. Smíchejte dohromady sůl s cukrem.
 3. Vezměte potravinovou fólii a položte na ni kůží dolů jednu půlku filetu.
 4. Na horní stranu, tedy tu bez kůže, navrstvěte směs soli a cukru- nejdřív půlku, pak kopr, pak druhou půlku plátky citronu, a celé to zakápněte tak 4-5 lžicemi vodky. Dávám „pro jistotu“ i trošku z obou stran zvenčí, tak jednu a jednu lžíci, ale záleží na vás. Nakonec to přiklopte druhou půlkou filetu, zase kůží nahoru.
 5. Velice, ale velice těsně a pevně lososa zabalte do potravinové folie. Dejte do ploché rovné nádoby, kam se vejde, a zatižte ho rovnoměrně po celé ploše- krabicí džusu, plechovkami…
 6. Teď ho dejte do lednice a čekejte.
 7. A čekejte.
 8. A čekejte alespoň tři dny. Čekání je nejtěžší, ale vyplatí se- ryba se vám odmění svojí chutí a měkkostí. Jako máslíčko.
 9. To čekání si zkraťte pravidelným obracením ryby, a to každé ráno a každý večer, tedy jednou za 12 hodin.
 10. Stejně tak vylévejte všechnu tekutinu, která se z balíčku do nádoby uvolní.
 11. Když je losos už úplně hotovej, vyndejte ho, rozbalte, odstraňte kopr, dejte kůží dolů a ostrým nožem krájejte na velice tenké plátky, asi jako uzeného lososa.
 12. Et voilà! Připraven k servírování.