Snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. ? Z listů si můžete připravit likér a pro svou citrusovou vůni se za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Lidé odedávna věřili, že meduňka prodlužuje život, a proto ji nazývali “elixírem života”. Meduňka je navíc výbornou bylinkou pro těhotné ženy i maminky po porodu.

Recepty

V kuchyni – limonáda, saláty i bylinkové máslo

Čerstvé a mladé lístky meduňky skvěle ochutí zeleninových i ovocné saláty, hodí se do omáček i ve směsi do bylinkových másel. Čerstvou meduňku vždy nasekejte, nebo promněte, aby se uvolnily vonné silice.

Úplně nejlépe však v létě chutná v osvěžující limonádě, kterou připravte z 1 litru vody, meduňky, máty, citronu a trochy cukru nebo medu. Nakonec přidejte několik kostek ledu.

Meduňková alpa

Půl hrníčku meduňkových sušených listů zalijte alpou a nechejte 2 týdny odstát. Poté přeceďte. Používejte na natírání a masáže končetin, proti únavě a zlepšení prokrvení.

Protistresová čajová směs

Smíchejte meduňku, dobromysl a třezalku. Na 1 litr odvaru použijte 3 lžíce směsi. Nechejte louhovat a pak zceďte. Nejlépe chutná s medem a citronem.

Zdroj: Shutterstock.com

Meduňkové víno

Dvě hrsti meduňkových nasekaných listů přelijte litrem bílého vína, přidejte trochu koryandru, muškátového oříšku, skořici a hřebíček. Utěsněte a nechejte 3 týdny odležet. Poté přeceďte a uchovávejte v chladu.

Meduňkový sirup na spaní

Vodu převařte a nechejte trochu zchladnout. Přidejte šťávu z jednoho citronu a nakrájenou (natrhanou) meduňku – listy i nať. Naloženou meduňku nechejte jeden den odstát.

Následně zceďte a přidejte 1 litr převařené vody s cukrem. Naplňte do lahví, uzavřete a nechejte v chladnu.