Z lipových květů a listů je úžasná domácí medicína nejen ve  formě čaje, ale také třeba léčivý sirup, med, víno nebo bonbony proti kašli. Lípa srdčitá, lidově také lipka, svaté dřevo, nebo strom milenců, kvete od června do července, kdy si můžeme medově vonící květy nasbírat a nasušit na celý rok. Tento národní strom se tradičně vysazoval uprostřed vesnic, kde prostor kolem sloužil jako shromaždiště a také soudní dvůr. 

Jak lípa léčí a kdy ji použít

Lípa je neocenitelný lék na chřipku a kašel. Obsahuje flavonoidy, třísloviny a další ozdravné látky, které uklidňují suchý dráždivý kašel. Lipový květ zahání horečku, pomáhá se zahleněním organismu a usnadňuje pocení.

Výčet léčivých účinků je opravdu téměř nekonečný. Lípa kromě toho, že si dokáže poradit se chřipkou, je vhodná při redukční dietě, podporuje činnost ledvin a žlučníku a pomáhá při bolestech hlavy.

Hojně se používá jako prevence pro zvýšení imunity, a je vhodná i pro malé děti. Lípa je skvělá také jako uklidňující bylina při dětských infekcích – viróze, nachlazení, nebo neštovicích.

lipa_srd

Zdroj: Wikipedia.org

Lípa nejen v kuchyni: Hojivé vlastnosti lípy využijete také zevně. Skvěle se hodí na výplach úst a kloktadlo, na potírání kožních vyrážek a ekzémů. V případě popálenin se přikládají lipové hojivé obklady, stejně tak při bolestech svalů a kloubů.

Sklízení a sušení

Květy lípy sklízejte nejlépe za slunečného dne, kdy bude sucho a teplo. Květy by neměli být v plném květu, naopak, sklízejte ty méně rozvité, které se teprve budou otevírat. Květy trhejte společně s listem.

Lipový květ usušte ve stínu nebo v teplé místnosti – sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C. Použít můžete i sušičku. Správně usušený květ si zachovává svoji barvu a příjemnou vůni a nebojte, sušením se chuť lípy neztrácí, je stále medově nasládlá.

Tip: Aby vám lipové květy nezvlhly, skladujte je v dobře uzavřených papírových sáčcích (třeba od mouky/cukru), nebo ve sklenicích.

Recepty

Zdroj: fotolia.com

Zdroj: fotolia.com

Lipový sirup nebo hustší med

Ingredience

 • Pět plných hrstí lipových květů
 • Šťáva ze 2 citronů
 • Cukr (dle preference hustoty)
 • Horká voda

Postup

 1. Květy rozložte doma na papír a nechejte pár hodin ležet. Takto je opustí všichni broučci a nájemníci z hmyzí říše, a tím pádem nemusíte květy omývat – byla by to škoda, smyl by se drahocenný pyl.
 2. Květy zbavte stonků a i s listy vložte do velké nádoby a zalijte 1 litrem vroucí vody. Do směsi přidejte šťávu z citronů. Můžete použít i celé citrony narájené na kolečka, kterými lípu proložte.
 3. Uložte na 2 dny na temné chladné místo. Poté přeceďte přes gázu a květy pořádně vymačkejte.
 4. Nyní tekutinu dejte vařit společně s cukrem. Vařte tak dlouho, dokud nemá sirup požadovanou hustotu a konzistenci. Poté vlejte do sklenic a uzavřete víčkem. Uchovávejte v chladu a temnu.

Limonáda z lipového květu

Ingredience

 • Lipový květ dle velikosti sklenice
 • Cukr
 • Citron
 • Převařená studená voda

Postup

Do velké sklenice naskládejte lipový květ, střídavě s citronem na kolečka a cukrem. Vše přelijte studenou převařenou vodou. Sklenici zajistěte fólií a gumičkou a nechejte týden slunit na okně. Následně přeceďte a podávejte vychlazené.

Lipový čaj

 1. Lahůdkový preventivní čaj: Hrst květů zalijte 1/2 litrem vroucí vody a nechejte vylouhovat pod pokličkou. Dochutit můžete medem nebo domácím sirupem. Skvěle se hodí jako prevence v chřipkové sezoně.
 2. Čaj podporující pocení: Smíchejte rovnoměrně lipový květ a květ bezu. Ze směsi připravte čaj, který doplňte medem a citronem. Vypijte ještě horký několikrát denně, ve velkém množství.
 3. Čaj proti chřipce: Smíchejte lípu, heřmánek, bez a mateřídoušku, vše ve stejném poměru. Použijte 2 vrchovaté lžíce směsi na 1/2 vroucí vody. Pijte 1 litr denně.

Lipové víno

Čtyři plné hrsti lipových květů dejte do nádoby, přidejte 1/2 kg cukru, 4 litry převařené vody a vinné kvasinky. Nechejte kvasit týden. Poté zceďte a nechejte dále pracovat ve sklenici, nebo demižonu. Pijte zejména v chřipkovém období, nebo preventivně 1x denně 1 deci.

Lipové bonbony proti kašli

Ingredience

 • 120 g medu
 • 100 g krystalového cukru
 • 2 lžíce velmi silného lipového čaje
 • Šťáva z poloviny citronu

Postup

1. Med, krystalový cukr, lipový čaj a citronovou šťávu vařte do té doby, než vám při zkoušce kapalina na talířku ztvrdne. 2. Poté směs vylijte na navlhčenou pracovní desku, mokrým nožem nakrájejte na kostičky a nechejte ztuhnout.

3. Vložte do suchých sklenic a uzavřete víčkem. Takto připravené lipové bonbony jsou výborné proti kašli či nachlazení.

Další využití lipového květu a listu nejen v kuchyni:

 • Výplachy a kloktání
 • Tinktura a nátěr na kožní problémy a vyrážky
 • Inhalace při problémech s rýmou
 • Uklidňující koupele
 • Obklady