Gomasio je nejchutnější a nejzdravější dochucovadlo hotových jídel, co znám. Má spoustu benefitů pro naše zdraví. Odstraňuje únavu, posiluje nervy, zklidňuje rozhoupaný žaludek a doplňuje vápník. Můžete si ho sypat na pomazánky, saláty, rýži, ale i jakékoliv jiné jídlo.

Ingredience na 10 porcí

  • 100 g bílého sezamu
  • 100 g černého sezamu
  • 2 čajové lžičky soli
  • 1 lžíce vloček mořské řasy Nori

Postup

Celkový čas přípravy: 30 min

  1. Na pánvi nasucho opražíme lžičku soli a přidáme bílý sezam. Stále mícháme vařečkou. Když začnou semínka růžovět a trošku praskat, vyzkoušíme rozetřením mezi prsty, jsou-li již hotová (připravené semínko lehce rozmázneme) a přesypeme je do třecí misky, nejlépe suribachi (jde to i v mlýnku na mák nebo v hmoždíři). Tloukem utřeme semínka, až je jich přibližně 70% rozdrobených. Přesypeme do jiné misky.
  2. Na pánev nasypeme opět sůl a po chvilce černé semínko a Nori vločkami. Také stále mícháme a nasucho opražíme. Mezi prsty zkoušíme, jestli jdou semínka rozetřít. Sezam se nesmí připálit, jinak zhořkne. Také černý sezam rozdrtíme ve třecí misce a přimícháme k bílému. Oboje promícháme, necháme zcela vychladnout, přesypeme do sklenice, uzavřeme a skladujeme v lednici. Spotřebujeme do 14ti dní spotřebujeme, protože rychle žlukne.
  3. Gomasio můžete připravit také jen z jednoho druhu sezamového semínka anebo bez řasy Nori. Ovšem v tom případě se ochudíte o vitamíny a minerální látky, které řasa obsahuje :)
  4. Máme-li tu možnost, vybíráme si sezam raději neloupaný.