Jablečná sezóna je v plném proudu. ? Tento netradiční koláč se vůbec nepeče je tzv. raw, což je způsob stravování/diety/přípravy pokrmů, která se těší stále větší oblibě jak v Čechách, tak ve světě. Raw, neboli syrové recepty slibují mnohem lepší zdravotní stav a přistupují velmi zodpovědně ke zdraví a duševní pohodě strávníků. Podívejme se tedy jak na tuto skvělou dobrotu.

Ingredience

  • 10 – 12 jablek, nakrájených na tenké plátky (lze nakrájet např. i na spiralizéru nebo struhadle)
  • 400 g datlí (čerstvých nebo sušených)
  • 200 g sušených fíků
  • 1 lžíce mleté skořice
  • špetka muškátového oříšku (nemusí být)

Postup

Krusta/korpus
V mixéru rozmixujte sušené fíky a cca 250g datlí. Mixujte tak dlouho, dokud se vše hezky nespojí a nemeá konzistenci podobnou těstu na sušenky. tuto hmotu poté vybereme a dáme na dno připravené formy. Krustu pořádně přitlačíme ke dnu, aby vytvořila pevnou vrstvu. (Podobně jako při přípravě cheesecaku)

Náplň
Rozmixujte tři jablka a zbytek datlí (150g). Přidejte mletou skořici a muškátový oříšek. Chceme dosáhnout krémovité konzistence, takže přilijte na závěr trochu vody, aby vše zřídlo.

Vrstvení
Jablka nakrájíme na tenké plátky nebo je projedeme na struhadle. Plátky poté vrstvíme na stlačenou hmotu z datlí a fíků. Každou vrstvu proložíme trochou namixované náplně. Navrstvěte kolik je libo, odstraňte formu a ukrojte si kousek! ? Dobrou chuť.