Jednou z nejvíce diskutovaných oblastí v paleo jsou snídaně. Ze začátku si každý nadšeně připravuje vejce na tisíce různých způsobů, jenže i ty se brzy přejí. Nebo jste byli zvyklí na ranní kaše a cereálie s mlékem, popřípadě máte na vejce intoleranci. Co pak? Variant je samozřejmě hodně – od polévek, přes karbanátky a různé zeleninové saláty s tuňákem, až po „hardcore“ paleo snídaně, které se nijak neliší od večeří v podobě steaků se zeleninovou přílohou. Zajímavou obměnou ale může být i doma připravená granola, podávaná s rostlinným mlékem, ať už kokosovým, mandlovým či makovým. A když ani to ne, je to skvělá křupavá svačinka na cesty nebo před televizi (já vím, to by se nemělo, ale kdo z nás to občas nedělá

Ingredience na 4 porce

  • 500 g jablek
  • 6 vypeckovaných datlí
  • 120 g pekanů
  • 40 g strouhaného kokosu
  • 1 vrchovatá lžička mleté skořice
  • 1 lžička citrónové šťávy

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

  1. Jablka zbavte jádřinců (případně i oloupejte) a nastrouhejte nahrubo. Datle pokrájejte nebo rozemelte nadrobno, pekany rozdrťte na menší kousky (cca jako zrníčka rýže). Všechny ingredience pečlivě smíchejte a pak rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem.
  2. Vložte do trouby, nastavte teplotu na 150°C a pečte cca 50-60 minut. Během této doby občas směs prohrňte a jemně obraťte. Snažte se, aby se vám nerozpadla na úplně drobounké kousky, aby trošku držela pohromadě. Jamile směs proschne, troubu vypněte a granolu nechte v troubě dojít.
  3. Upečenou granolu uchovávejte v uzavřené nádobě (nasypte ji tam až po vychlazení), vydrží tak i několik týdnů.
  4. Granolu podávejte samotnou jako sladké křupavé „mlsání“ nebo na snídani, doplněnou o rostlinné mléko (například kokosové, mandlové či makové).

Poznámka

PS1:Pokud pro přípravu granoly použijete sušené datle, doporučuji je několik hodin předem (klidně přes noc) namočit do malého množství vody. Změknou a budou se vám lépe krájet.
PS2:Doporučení namáčet, platí i pro pekany. Abyste z nich získali co nejvíce výživných látek (aktivovali enzymy), namočte je na 4-6 hodin do studené vody. Tu před samotnou přípravou granoly slijte a pekany ještě propláchněte čistou vodou.
PS3:Strouhaný kokos můžete nahradit i kokosovými plátky. Ty ale do směsi přidejte cca po 30 minutách pečení, protože se více připalují.