Tenhle efektní zeleninový koláč mě už dlouho lákal udělat. Bylo mi ale jasné, že bude hodně pracný, původní recept navíc obsahoval moučný korpus a náplň ze zakysané smetany. A do toho se mi ani do jednoho nechtělo. Jenže, občas je prostě nejlepší nechat nápad trošku „uležet“ a on se časem vytříbí sám. Stačilo korpus udělat z mletého masa a náplň z vajec a hořčice. Jen tu práci na přípravě vám nikdo holt neodpáře. Ale vydržte a nevzdávejte to, výsledek rozhodně stojí za to a určitě sklidíte mnoho pochvalných ovací

Ingredience na 2 porce

 • 250 g mletého masa (mix hovězího a vepřového)
 • 1 vejce
 • 1 lžíce hořčice
 • 2 stroužky česneku
 • 1 větší cuketa nebo 2 menší (ideálně žlutá a zelená kvůli barvě)
 • 1 střední mrkev
 • 1/2 dýně (nejlépe máslová)
 • sůl
 • pepř

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

 1. Oloupejte si mrkev. Z dýně odřízněte část bez semínek a zbavte ji slupky. Cuketu si pečlivě omyjte. Veškerou zeleninu si pomocí škrabky nakrouhejte na tenké podlouhlé plátky (snažte se, aby měly přibližně stejnou šířku). Ty vložte do cedníku, hojně je posolte (cca 1 vrchovatou lžičkou soli), promíchejte a nechte vypotit.
 2. Mezitím si připravte masový korpus. Mleté maso si smíchejte s 2 rozdrcenými stroužky česneku, solí a pepřem. Opravdu pečlivě směs propracujte, aby se co nejlépe spojila, a pak ji pomocí prstů roztlačte po celém dnu formy a mírně ji po stranách zvedněte. Já na 2 porce použila kulatou zapékací misku o průměru 20 cm, pokud budete koláč připravovat pro více strávníků, volte formu o větším průměru a samozřejmě zvyšte dávkování surovin.
 3. Během přípravy korpusu zelenina pustila tekutinu. Nyní nastrouhané plátky trošku propláchněte vodou, nechte je co nejlépe okapat a pak je rozprostřete na připravenou čistou látkovou utěrku podloženou několika papírovými ubrousky. Párkrát zeleninu promněte, aby se co nejlépe vysušila, a nechte ji chvíli schnout.
 4. Rozmíchejte si pečlivě vejce s hořčicí a troškou pepře. Vzniklou směs rovnoměrně nalijte na připravený korpus. Nyní začněte pracovat na zelenině. Vezměte jeden plátek zeleniny a srolujte ho na prkénku do ruličky. Předtím, než dotočíte první ruličku, vložte na konec plátku druhý plátek (z jiného druhu zeleniny) a opět rolujte. Až budete u konce plátku, mírně ho překryjte dalším plátkem a opět rolujte. Takto pokračujte, dokud nevytvoříte ruličku o průměru cca 5–10 cm.
 5. Tu položte na střed připraveného korpusu a začněte ji obtáčet dalšími plátky zeleniny (druhy se snažte střídat kvůli barevnosti, vždy ale „dojeďte“ minimálně jedno kolo). Tímto způsobem pokračujte až k samému okraji korpusu. Vzhledem k tomu, že se korpus o něco „smrskne“, můžete nechat mezi okrajem a zeleninou trošku místa (cca 1 cm). Rozhodně ale práci nevzdávejte příliš brzy, i když je to „piplačka“ ;-).
 6. Připravený koláč vložte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte cca 1 hodinu. Před krájením nechte trošku vychladnout. Koláč podávejte teplý, skvěle chutná ale i za studena.

Poznámka

PS1: Nezvedejte množství mrkve na úkor ostatní zeleniny. Její příprava trvá totiž nejdéle a je poměrně „tuhá“ na skus. Pokud máte k dispozici, můžete do koláče přidat i plátky lilku.
PS2: Nasolení zeleniny nevynechávejte. Pomůže ji to trošku zkřehčit a plátky lépe drží u sebe při motání.
PS3: Na fotce je použitý pečicí papír, je to ale zbytečné. Korpus se nepřipeče a jde krásně oddělit od formy.