Ingredience na 10 porcí

 • 500 g moučných brambor (3-4 středně velké brambory)
 • 1 lžička třtinového cukru
 • 4 hrnečky chlebové mouky (560 g) + 2 lžíce na kvásek
 • ½ až ¾ hrnečku vody z vaření brambor ( 120-140 ml)
 • 2 lžičky soli
 • 2 lžíce oleje (olivového nebo slunečnicového)
 • 25 g čerstvého droždí (nebo 7 g sušeného)

Postup

Celkový čas přípravy: 165 min

 1. Očistěte brambory a uvařte v osolené vodě. Vyjměte z vody a nechte vychladnout. Stranou si uchovejte 140 ml vody, ve které se brambory vařily.
 2. Z čerstvého droždí a 1 lžičky cukru vytvořte třením pastovou tekutinu. Vmíchejte 2 lžíce mouky a nechte vzejít kvásek.
 3. Vychladlé brambory oloupejte a rozmačkejte. Do velké mísy vsypte mouku a doprostřed přidejte rozmačkané brambory. Osolte a rukama mačkejte, aby se začaly tvořit malé hrudky těsta. Do kvásku přilijte trochu z uschované vody z vaření brambor, zamíchejte a poté přilijte společně se zbylou vodou k bramborové směsi. Rukama vypracujte těsto, dokud se nepřestane přilepovat k míse. Zapracujte olej a hněťte těsto dalších 5 až 10 minut na pomoučeném vále. Poté čistou mísu pokapejte olejem a vložte vypracované těsto. Zakryjte průhlednou fólií a nechte kynout 35 minut při pokojové teplotě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
 4. Na pomoučený vál přemístěte vykynuté těsto a vymačkejte ho do oválného a plochého tvaru. Poté začněte těsto rolovat z jednoho konce směrem doprostřed. Před posledním zatočením poprašte konec těsta moukou. Zatočte, otočte přechod směrem dolů a vytvořte tvar kulatého bochníku. Položte na kuchyňskou utěrku bohatě posypanou moukou, aby se těsto nepřilepilo, a zabalte do ní těsto. Nechte kynout dalších 35 minut.
 5. Mezitím troubu předehřejte na 240 stupňů a dovnitř vložte na 30 minut kulatý litinový hrnec s poklicí o průměru 20 až 25 cm, aby se zahřál na vysokou teplotu. Jakmile je bochník nakynutý, vyjměte hrnec z trouby, překlopte bochník dovnitř, zakryjte poklicí a pečte 25 minut. Poté snižte teplotu na 230 stupňů, sejměte poklici a pečte dalších 20 minut. Před krájením nechte vychladnout, aby se střídka nesrazila. Dobrou chuť.