Osobně považuji čerstvý chleba za to nejlepší, co lze upéct. A nemusí to být nutně složité. Vyzkoušejte tento recept, který vám ve finále dá krásně křupavý chléb, kterému věnujete při přípravě minimum času. Není třeba jej hníst, jen si počkáte, až vám droždí zpracuje mouku a pak už pečete :).

  • Doba přípravy: 1 h + kynutí a pečení

Ingredience

  • 3 hrnky pšeničné chlebové mouky + trochu na podsypání
  • 1/2 hrnku ovesných vloček
  • 1 lžička soli
  • 1/4 lžičky sušeného droždí
  • 2 1/3 hrnku vlažné vody

Postup

Krok 1

Ve velké míse promíchejte všechny suché ingredience a zalijte je vodou. Vznikne kašovitá, lehce lepivá směs.

wetdough_550

Krok 2

Zakryjte mísu potravinovou fólií či čistým ručníkem a nechte 12 až 16 hodin kynout.

afterrise_550

Krok 3

Z tohoto velmi řídkého těsta teď musíte vytvarovat tvar obdobný kouli. Postupně začněte podsypávat chlebovou moukou skládat těsto do sebe.

doughfolded_550

Krok 4

Ve finále by vám měla vzniknout samodržící koule těsta, se kterou budete moct dál manipulovat. Vezměte čistou utěrku, bohatě ji posypte moukou a dejte vytvarovaný chléb na ni. Přikryjte druhou čistou utěrkou a nechte chléb ještě 30 minut kynout.

doughontowel_550

Krok 5

Mezitím si předehřejte troubu na 250 °C. Do trouby vložte litinovou nebo skleněnou zapékací mísu. Po 30 minutách kynutí velmi opatrně vyklopte chléb do vyhřáté nádoby, přikryjte víkem a vložte do trouby na 30 minut.

doughinpot_550

Krok 6

Po půl hodiny pečení opatrně sundejte víko a pečte dalších 18 až 20 minut dohněda.Poté chléb opatrně vyklopte ze zapékací mísy a nechte aspoň půl hodiny chladnout, než jej budete krájet.

doughcooling_550