Mille feuille [mil fœj], neboli Tisíc lístků, je francouzský dezert, skládající se z třech vrstev listového těsta a žloutkového krému. Listové těsto doporučuji udělat domácí (recept u mě také najdete), pak tento vynikající dezert dostane ještě větší rozměr 🙂

Ingredience na 8 porcí

 
na krém:

  • 500 ml mléka
  • 100 g cukru
  • 3 žloutky
  • 40 g hladké mouky
  • semínka z 1/2 vanilkového lusku

 
na polevu:

  • 170 g mletého cukru – používám namletý třtinový
  • 1 bílek
  • 1 lžičku citronové šťávy
  • 20 g čokolády

Postup

Celkový čas přípravy: 300 min

1

Těsto, pokud budete připravovat svoje, si připravte den předem, výroba zabere takřka celý den. Stejně tak krém si připravte den předem, ať stihne ztuhnout.

2

Krém:
Mléko nalijte do hrnce, přidejte cukr a semínka z vanilkového lusku a přiveďte k varu. Poté z plotýnky stáhněte. Žloutky vyšlehejte do světlé pěny, pak do nich zašlehejte i mouku. Do vyšlehané pěny pomaličku, tenkým pramínkem a za stálého šlehání přilévejte polovinu horkého mléka. Žloutkový krém přelijte do zbylého horkého mléka a na mírném plameni za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Přendejte krém do misky a přikryjte potravinářskou fólií, nechte do druhého dne vychladit.

3

Těsto:
Troubu předehřejte na 200°C a těsto vyválejte na velikost plechu. Přendejte na pečící papír na plech a nahoře opět přikryjte pečícím papírem. Zatižte dalším plechem/pekáčkem a dejte na 20 minut péct. Poté vrchní papír sundejte a nechte dopéct do zlatova. Upečené těsto po okrajích zarovnejte a nakrájejte na tři stejné obdelníky, které dále rozkrájejte na porce a nebo porcovat můžete až hotový naplněný dezert. Dělala jsem obé a lépe mi vyhovovalo plnit už naporcované těsto.

4

Poleva:
Bílek vyšlehejte se šťávou z citronu do tuha a poté zašlehejte cukr.

5

Čokoládu rozpusťte a na zdobení použijte cukrářský sáček nebo špejli.

6

Kompletace:
Plát těsta si přendejte rovnou na tác, ať si to pak nerozsypete. Na první plát naneste polovinu krému, přikryjte druhým plátem a dejte druhou polovinu krému. Přikryjte třetím plátem. Horní, třetí plát potřete bílkovou polevou a ozdobte rozpuštěnou čokoládou. Vzor uděláte tak, že špejlí čokoládu protáhnete.

7

Před podáváním nechte dezert rozležet v ledničce, ideálně přes noc.

8

Dobrou chuť