Hřešit se někdy musí, ale když už tedy, tak podomácku vyrobenými cukrovinkami. Dostali jsme od známých tři bedýnky zralých švestek a už dopředu jsme věděli, že to množství nestihneme spotřebovat, takže po tom, co jsem upekla několik buchet, jsem se rozhodla udělat želé bonbóny, aby nic nepřišlo nazmar. Na toto domácí želé budete potřebovat jen 3 suroviny a navíc jde o skvělý jedlý dárek!

Ingredience na 10 porcí

  • 1 kg zralých švestek
  • 1 hrnek cukru krystal
  • 1 lžíce agaru

Postup

Celkový čas přípravy: 45 min

  1. Švestky nakrájejte na kostičky a dejte je do vody (dejte jí tolik, aby byly švestky ponořené) a vařte asi 20 minut, dokud není ovoce úplně měkké.
  2. Po uvaření slijte vodu a švestky rozmixujte do hladkého pyré. Do 200 ml vody přisypejte cukr a agar, vlijte do pyré, vraťte na plotnu a nechejte alespoň minutu provařit a probublat. Konzistence by měla připomínat hustý sirup.
  3. Želé vlijte do Vámi připravených formiček (mohou být silikonové i kovové, ale u kovových doporučuji vymazání kapkou oleje, ať máte jistotu, že želé pěkně vypadne). Želé můžete ale také jednoduše vylít na plech vyložený pečicím papírem či do umělohmotné svačinové misky a po ztuhnutí si ho nakrájet na kostičky.
  4. Želé chlaďte alespoň 2 hodiny v lednici, poté ho vyklopte z formiček či nakrájejte a nechejte 2 hodiny oschnout na vzduchu. Hotové želé můžete obalit v cukru, aby nebylo lepkavé.