Imam bayıldı doslova znamená – imám omdlel. Traduje se historka, že imám, když pokrm jedl, byl z něj tak unešen, až z toho omdlel. Další historka zase traduje, že imám, který se oženil s dcerou olivového obchodníka, jejíž věno sestávalo z 12-ti sklenic olivového oleje omdlel, když den třináctý zjistil, že už není žádný další olej na lilek. Ať už omdlel tak, či tak, imam bayıldı je tradiční turecký pokrm z pečeného lilku a rajčat. Servírovat ho můžete jako přílohu k masu, při grilování, ale výborný je i jako samostatné vegetariánské jídlo. Samostatně je výborný např. s bílým chlebem a jogurtovou omáčkou. Jíst se může jak teplý, tak i studený. Připravit si ho můžete klidně dva dny dopředu.

Ingredience na 2 porce

 • 2 lilky
 • 4 velká rajčata
 • cibuli nebo jarní cibulku 
 • 1 větší stroužek česneku 
 • šťávu z půlky citronu
 • mátu (ne vždy ji mám a i bez ní je to výborné)
 • olej
 • sůl, pepř

Postup

Celkový čas přípravy: 60 min

 1. Nejprve se lilky musí upéct. Lilky omyjte, odkrojte šťopku a podélně rozkrojte napůl. Podélně udělejte v lilku jeden řez, který udělá jakousi kapsu (pozor na proříznutí slupky), ale není to nutné, já dávám směs na to většinou jen tak. Rozkrojenou stranou nahoru dejte lilky do pekáčku, osolte a pocákejte olejem. Lilek snese oleje hodně, ale já mu ho moc nedopřávám a nestěžuje si :), jen zlehka pocákám řeznou stranu lilku a podliju vodou. Pečte dokud povrch lilku nezhnědne a nezměkne a slupka nezačne krabatět, to je zhruba 20 min na 200 st.
 2. Mezitím co se lilek bude péct si připravte rajčatovou směs. Cibuli (v mém případě pórek s jarní cibulkou) nakrájejte nadrobno a na pánvi orestujte. Rajčata nakrájejte také nadrobno, přidejte prolisovaný nebo nastrouhaný česnek, trošku soli, pepř a citronovou šťávu, cibulku a promíchejte. Můžete přidat i nasekanou mátu a klidně ještě olej (ten já už nedávám).
 3. Když lilek zezlátne, vyndejte ho z trouby a nechte půl hodinky odpočinout. Pak na něj nandejte rajčatovou směs a opět dejte do trouby zapéct na cca dalších 20 minut.

Poznámka

Tip: když do směsi přidáte půl lžičky uzené papriky, je to taky pecka