Seitan – základní recept

Ingredience na 8 porcí
- 1 hrnek pšeničného lepku (200g)
- 1/3 hrnku lahůdkového droždí (40g)
- lžička sušené cibule
- lžička sušeného česneku
- 2 lžíce sójové omáčky
- necelý hrnek zeleninového vývaru nebo voda + půl kostky zeleninového bujónu
Postup
Celkový čas přípravy: 120 min
- V míse smícháme všechny suché suroviny, poté přidáme dvě lžíce sójové omáčky a směs zalijeme hrnkem zeleninového vývaru (stačí rozmíchat půl kostky zeleninového bujónu v hrnku vody). Vývar přiléváme postupně a mícháme těsto, až bude vše krásně spojené a nikde nebude nic sypkého, vodu už nepřidáváme.
- Směs necháme půl hodiny odležet. Mezitím přivedeme ve velkém hrnci k varu vodu nebo vývar. Já většinou do vody přidám půl kostky zeleninového bujónu a nějakou zeleninu např. mrkev a košťál od brokolice, který mám k tomuto účelu v mrazáku. Použít však můžeme jakoukoli zeleninu např. celer, petržel. Seitan se však dá uvařit i bez zeleniny, v tom případě použijte kostku bujónu celou a vodu ještě dosolte.
- Uleželé těsto rozkrojíme a uválíme dva válce. Vhodíme je do vroucí vody a vaříme přibližně 50 minut. Poté seitan vyndáme do síta, aby mohla voda okapat – doporučuji seitan po vychladnutí i vyždímat.
- Z daného množství získáme přibližně 0,7kg seitanu. Seitan se pokaždé povede jinak, někdy je celý pórovitý a měkký, jindy poměrně tuhý. Každému vyhovuje něco jiného, tuhost/pórovitost můžete ovlivnit množstvím vody – čím více vody, tím bude seitan pórovitější.
- Část seitanu můžete klidně zamrazit.
Poznámka
Seitan je vlasně čistý lepek – sám o sobě je však lehce stravitelný, neměli bychom ho však konzumovat se zbytečnými škroby (ideální je tedy seitan a jako příloha zelenina – podobně jako se místo přílohy zelenina doporučuje i k masu).