Ingredience na 8 porcí

 • 1 hrnek pšeničného lepku (200g)
 • 1/3 hrnku lahůdkového droždí (40g)
 • lžička sušené cibule
 • lžička sušeného česneku
 • 2 lžíce sójové omáčky
 • necelý hrnek zeleninového vývaru nebo voda + půl kostky zeleninového bujónu

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

 1. V míse smícháme všechny suché suroviny, poté přidáme dvě lžíce sójové omáčky a směs zalijeme hrnkem zeleninového vývaru (stačí rozmíchat půl kostky zeleninového bujónu v hrnku vody). Vývar přiléváme postupně a mícháme těsto, až bude vše krásně spojené a nikde nebude nic sypkého, vodu už nepřidáváme.
 2. Směs necháme půl hodiny odležet. Mezitím přivedeme ve velkém hrnci k varu vodu nebo vývar. Já většinou do vody přidám půl kostky zeleninového bujónu a nějakou zeleninu např. mrkev a košťál od brokolice, který mám k tomuto účelu v mrazáku. Použít však můžeme jakoukoli zeleninu např. celer, petržel. Seitan se však dá uvařit i bez zeleniny, v tom případě použijte kostku bujónu celou a vodu ještě dosolte.
 3. Uleželé těsto rozkrojíme a uválíme dva válce. Vhodíme je do vroucí vody a vaříme přibližně 50 minut. Poté seitan vyndáme do síta, aby mohla voda okapat – doporučuji seitan po vychladnutí i vyždímat.
 4. Z daného množství získáme přibližně 0,7kg seitanu. Seitan se pokaždé povede jinak, někdy je celý pórovitý a měkký, jindy poměrně tuhý. Každému vyhovuje něco jiného, tuhost/pórovitost můžete ovlivnit množstvím vody – čím více vody, tím bude seitan pórovitější.
 5. Část seitanu můžete klidně zamrazit.

Poznámka

Seitan je vlasně čistý lepek – sám o sobě je však lehce stravitelný, neměli bychom ho však konzumovat se zbytečnými škroby (ideální je tedy seitan a jako příloha zelenina – podobně jako se místo přílohy zelenina doporučuje i k masu).