Tisk 1

  1. ČočkaKdyž si na Nový rok dáte čočku, nebudete mít v přicházejícím roce hluboko do kapsy. A je vcelku jedno, zda si ji dopřejete s uzeninou a kyselou okurkou k novoročnímu obědu anebo si dáte čočkovou polévku brzy po novoročním přípitku ještě v nočních hodinách, kdy už je starý rok definitivně pryč a nový právě přišel.  Čočku si dáváme v České republice, stejně tak jako ji nikdy nevynechají v Maďarsku nebo v Itálii. Maďaři preferují spíše čočkovou polévku. Italové si rádi dopřejí čočku s uzeninou.
  2. Vepřová pečeněDůvod je jasný: prasátko jako symbol nosí štěstí. Je tomu tak možná i proto, že nikdy necouvá a vždy jde kupředu, tedy směrem k pokroku. A to se v následujícím roce může hodit.
  3. Dlouhé nudle pro dlouhý životV Číně, Japonsku a dalších zemích Asie se na začátek nového roku podávají pokrmy z dlouhých nudlí. Ty nesmí být přelámané ani potrhané, aby strávníkovi zajistily dlouhý život. Obvyklou úpravou je smažení.
  4. MandarinkyKulatý tvar mandarinek symbolizuje věčný běh života a přináší dlouhověkost.
  5. Granátové jablkoDopřát si sladkohořké šťavnaté plody granátového jablka znamená v Turecku zajistit si zdraví, plodnost a prosperitu. Tedy vše, v co člověk může doufat na začátku nového roku. Podobný význam přisuzuje granátovému jablku i židovská kultura. V naší kuchyni ho moc nepoužíváme, ale pro začátek jím můžete ozdobit salát.
  6.  Pečivo dejte za dveřeZa inspirací, jak nechat zlé síly přede dveřmi domu a nepustit je dovnitř, se vydejte do Irska. Kdysi tam totiž bylo zvykem nechat na Nový rok venku před dveřmi a na okně bochník chleba nebo kousek koláče, aby se mimo dům zdržely i všechny nepříjemné události, které by mohly rodinu potkat. Jen štěstí se mělo držet pěkně uvnitř v teple domova.
  7. Hroznové vínoVe Španělsku či Portugalsku je zvykem jíst s příchodem Nového roku hroznové víno – a to přesně dvanáct kuliček, jako je měsíců v roce. Budete-li dostatečně rychlí a vytrénovaní jako Španělé, možná zvládnete spolknout jednu kuličku vína s každým jedním odbitím hodin o půlnoci. Tak jako tak vám každá kulička splní jedno přání v jednom z následujících dvanácti měsíců a ochrání vás před zlými silami.