Ingredience na 2 porce

 • 250–300 g špaget
 • 2–3 celá vejce 
 • strouhaný sýr gran moravia nebo grana padano
 • 250 g čerstvé italské pancetty (nebo guanciale), kterou nakrájíte na kostky (nebo už ji tak koupíte)
 • trošku chilli papričky (1–2 kousky malých chilli papriček)
 • olivový olej (2–3 lžíce)
 • čerstvě nastrouhaný pepř – velké množství (dle chuti)

Postup

Celkový čas přípravy: 30 min

 1. Začněte vařit těstoviny ve vroucí osolené vodě (doporučuji používat hrubou sůl na všechny recepty). Mezitím si připravte na pánev olivový olej (guanciale obsahuje víc tuku než pancetta, tak stačí i 1 lžíce) a usmažte v něm chvíli chilli papričku 1–2 ks (pokud najdete ty malé chilli papričky – cca 1 cm, pokud ne tak můžete použít chilli už rozemleté na malé kousky).
 2. Potom přidejte pancettu (chilli z pánve následně vyndejte). Připravte si do hlubokého talíře vaše vejce (někteří šéfkuchaři doporučují přidat pouze žloutky, já mám z některých italských rodin zkušenost, že přidávají celé vejce) a pořádně je prokvedlejte, musíte z nich kvedláním vytvořit takovou hustou kaši.
 3. Až sou těstoviny hotové, přidejte je na pánev a pořádně smíchejte při vyplém ohni s pancettou a olejem.
 4. Poté přidejte rozšlehaná vajíčka, strouhaný sýr, vše dost opepřete a pořádně zamíchejte, dokud se vám nevytvoří krásně krémovitá omáčka. Nakonec ještě všechno posypejte sýrem.

Poznámka

TIP – použijte italský ovčí sýr „Pecorino“ a nahraďte jím Parmezán – zvýrazní chuť a vytvoří trochu jiný recept (tzv. carbonara alla romana – neboli podle římského receptu). Podle mně je to mnohem chutnější varianta. 🙂 Další způsob přípravy tohoto receptu je ten, že pepř, sýr a sůl (někdo přimíchává i osmahlé guanciale) zamícháte rovnou do vajec a tou směsí pak zalijete těstoviny a všechno zamícháte.