Ingredience na 8 porcí

  • cca 2 kg brambor (nepoužívejte „nové“ brambory, obsahují v sobě příliš vody a nejsou pak na gnocchi dobré)
  • 1 kg mouky
  • 1 vejce
  • připravenou omáčku dle libosti (já dělala s ragú)

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

  1. Ostraňte slupku z brambor. Dejte vařit brambory do NEosolené vody. Vařte je do měkka (moje italská tchýně je vaří v papiňáku – můžete taky zkusit).
  2. Ještě teplé brambory rozmačkejte, nebo rozemelte v italském mlýnku „passaverdura“. (Použijte sítko s největšími dírami.) Nechejte brambory trochu vystydnout (jinak se vám budou příliš lepit a budete tak zbytečně přidávat příliš mouky, která vám nakonec zkazí celé gnocchi).
  3. Do brambor udělejte důlek, tam nasypte cca 500 gmouky a jedno celé vejce. Vejce uvnitř rozkvedlejte. Všechno pořádně promíchejte, postupně přidávejte mouku (cca dalších 250 g).
  4. Těsto nesmí příliš lepit, ale nesmíte tam dát ani příliš moc mouky, jinak pak gnocchi budou moc tvrdé. Odkrojte nožíkem kousek vypracovaného těsta a uválejte prsty dlouhý váleček o průměru cca 1 cm.
  5. Aby se vám podařil dobrý váleček, tak na těsto nesmíte moc tlačit a je potřeba ho posypat po celé délce moukou. Potom jej nakrájím na stejně velké kousky cca 2 cm dlouhé. Každý kousek posypu moukou a dám stranou – gnocchi se nesmí dotýkat! Takhle pokračujte, až vyčerpáte veškeré těsto.
  6. Nakonec všechny gnocchi ještě posypte lehce moukou. Dejte vařit vodu na těstoviny, osolte ji. Do vody dejte vařit gnocchi (je potřeba je nabírat s lehkostí, aby se k sobě nepřilepily). Gnocchi jsou hotové ihned, jakmile vyplavou na hladinu (cca 1 min času). Gnocchi smíchejte s omáčkou.