Ingredience

Těsto

2 1/2 hrnku hladké mouky
1 lžička soli
2 lžíce krupicového cukru
1 hrnek chlazeného másla, nakrájeného na kousky
1/4 – 1/2 hrnku ledové vody

Náplň

5 – 6 hrnků mixu malin, borůvek a ostružin
1/2 – 2/3 hrnku krupicového cukru
1/4 hrnku kukuřičného škrobu
1 lžička mleté skořice

Na potření

1 vejce – bílek a žloutek zvlášť
1 lžíce smetany

Postup

Krok 1

Ve foodprocesoru smíchejte mouku, sůl, cukr a máslo. Promixujte, dokud se nevytvoří malé hrudky a postupně přidávejte chlazenou vodu. Poté těsto rozdělte na poloviny, zabalte do folie a dejte do lednice na 1 hodinu.

F84FTDXGLHRYCJ0.LARGE
FJCENG5GLFUDYMJ.LARGE

Krok 2

Jednu polovinu těsta rozválejte na přibližně 30 cm velký kruh, přendejte těsto do 23 cm koláčové formy s okraji. Nadbytečné těsto okrájejte z okrajů a dejte formu do lednice na 30 minut.

F22OBXYGLFUDYMK.LARGE
FEKWKLBGLHRYVOP.LARGE

Krok 3

Druhou polovinu těsta rozválejte stejně jak předchozí, z části vykrájejte 6 12 cm dlouhých plátů, které následně lehce poválejte, aby byly kulaté. Ze zbytku těsta vykrájejte kytičky a lístečky. Vše pak dejte do lednice na 30 minut.

FAZQHWSGLHRYVOV.LARGE
F3QPCFSGLFUDYMN.LARGE

Krok 4

Ovoce očistěte a opláchněte. Nechte usušit a smíchejte se všemi ingrediencemi na náplň. Vyndejte z lednice formu s těstem a dno formy potřete malou vrstvou bílku pomocí mašlovačky.

FN9ATQNGLHRYCPH.LARGE
FL5E5XMGLFUDYNK.MEDIUM

Krok 5

Nasypte náplň do formy a hezky urovnejte. Smíchejte žloutek se smetanou a vzniklou směsí potřete okraje těsta.

FMR6KGWGLHRYCSA.LARGE

Vyndejte z lednice květiny a ostatní ozdoby a postupně je pokládejte na vršek koláče. Ideální je si udělat kostru z proužků těsta a na ně pak dávat kytky a lístečky. Vše poté opatrně potřete směsí žloutku a smetany.

F4FAP57GLHRYCSF.LARGE

Krok 6

Koláč dejte do lednice na půl hodiny. Mezitím vyhřejte troubu na 180 °C. Pečte 15 minut, poté na vršek koláče položte alobal, aby se dekorace nespálily. Dopékejte dalších 35 až 40 minut. Před servírováním nechte trochu vychladnout.

FNGC1FHGLFUDYNN.LARGE