Suroviny

Menší porce 10 porcí Větší porce

Podle jedlíků.

Těsto:

12-14 středních až trochu větších brambor

3/4 kg hrubé mouky (může se dát i trochu krupičky, místo části mouky)

2-3 vejce

1 hrstka soli

Bylinky (1 l, i více):

1 svazek medvědího česneku

1 větší svazek pažitky (nebo nať z jarní cibulky)

1 velký svazek petrželky

5 hrstí kopřivy (i více)

3 hrsti bršlice (kozí nohy)

3 větší hrsti popence (i s kvítky)

20 kvítků sedmikrásky

​1 hrst pampeliškových listů

1 lžička mletého pepře

1 lžíce aromatu (nebo jiného dochucovadla – vegeta apod.)

2 lžíce oleje

Nutriční hodnoty

Energie4 858 kJ / 1 161 kcal
Bílkoviny46,95 g
Tuky44,45 g
Vláknina31,50 g
Cholesterol648 mg
Sodík349 mg
Sůl0,53 g
Sacharidy127,55 g

Postup přípravy

  1. Brambory uvaříme ve slupce. Než se uvaří, natrháme si bylinky. Čím více, tím lépe. Brambory necháme zchladnout. Bylinky nakrájíme na tenčí proužky a ještě pokrájíme přes. Přidáme ostatní suroviny a dobře promícháme. Dáme vařit vodu do velkého hrnce.
  2. Oloupané brambory nastrouháme nebo protlačíme lisem, přidáme vejce a propracujeme. Přidáme část mouky a sůl, propracujeme a pak přidáváme po částech. Každé brambory jsou jiné. Nakonec propracujeme těsto a rozdělíme na 4 části.
  3. Na pomoučeném povrchu každou část ručně rozmačkáme přibližně na čtverec 1,5 cm silný, dáme čtvrtinu náplně, rovnoměrně po povrchu asi 1 cm od okrajů a pevně zarolujeme. Boky zacelíme a konce dobře přitiskneme, aby se knedlík nerozbalil. Pracujeme rychle, aby těsto nezřídlo. Obalíme v mouce a dáme stranou.
  4. Právě tak pokračujeme s ostatním těstem. Pokud se voda vaří, vložíme dva knedlíky, ihned je opatrně odstrčíme ode dna. V polovině času otočíme. Doděláme další dva. Jakmile se voda začne opět vařit, ubereme plamen asi na polovinu. Stačí jim 15 minut, pokud se vkládají do vroucí vody. Pokud by za tu dobu nevyplavaly, přidáme jim pár minut.
  5. Dají se jíst jako příloha nebo s usmaženou cibulkou a okurkovým salátem. Zbylé knedlíky dám do mrazu, pokud nás není k obědu tlupa.