Suroviny

Pâte fermentée (staré těsto):

130 g vody

200 g pšeničné chlebové mouky

asi 2 g čerstvého droždí

špetka soli

Dále:

310 g vody

50 g žitné chlebové mouky

200 g pšeničné chlebové mouky

150 g hladké mouky

3 g čerstvého droždí

2 rovné lžičky soli

Nutriční hodnoty

Energie9 072 kJ / 2 168 kcal
Bílkoviny68,50 g
Tuky11,75 g
Vláknina20,90 g
Cholesterol0 mg
Sodík9 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy436,70 g

Postup přípravy

 1. Den předem umícháme staré těsto (pâte fermentée).
  Droždí rozmícháme ve vodě, přidáme mouku a sůl a dobře uhněteme hladké těsto, které zakryjeme a necháme asi hodinu kynout.
  V závislosti na okolní teplotě – v létě bude stačit ke kynutí i kratší doba.
  Nakynuté těsto prohněteme, dobře zakryjeme a uložíme do lednice, odkud ho můžeme v průběhu příštích tří dnů kdykoliv vzít a použít.
 2. V den pečení si umícháme těsto – ve vodě rozpustíme droždí, přidáme všechny ostatní suroviny a vymísíme. Ke konci hnětení přidáme i nakrájené kousky starého těsta z lednice (vytažené asi hodinu před zaděláváním, aby se trochu ohřálo).
  Výsledné těsto je poměrně dost hydratované, přesto drží při sobě a dá se dobře seškrábnout.
  Stěrkou ho vyškrábneme do naolejované širší misky, přeložíme a necháme 30-40 minut kynout. Znovu přeložíme (na naolejovanou misku i na prsty se těsto lepí minimálně) a necháme kynout dalších 30-40 minut. A ještě jednou zopakujeme.
 3. Vykynuté těsto opatrně vyklopíme na pomoučenou desku stolu, opatrně urovnáme do obdélníka a lopatkou nebo velkou stěrkou rozkrájíme na 4 pásy – budoucí bagety.
  Každou před přenesením na plech opatrně překroutíme, jako když ždímáte utěrku – všechno opatrně a zlehka, ať se těsto nepomačká.
 4. Než se na 250°C nahřeje trouba s dlaždicí a starým plechem na horkou vodu, dokynou i bagety. Postříkáme je vodou z rozprašovače, přemístíme i s pečící fólií na nahřátou dlaždici, do rozžhaveného starého plechu chrstneme necelých 100 ml horké vody a troubu rychle zavřeme.
  Pečeme asi 10 minut, pak teplotu zeslabíme na 200°C, troubu krátce vyvětráme od páry a dopečeme (přibližně 10-15 minut).