Suroviny

Menší porce 1 Větší porce

2 plátky staršího chleba

2 vejce

1 malý stroužek česneku

olivový olej

4-6 filátek ančoviček (nemusí být)

2 lžičky dijonské hořčice

1 lžička zakysané smetany

polníček (nebo špenát,nebo jiný salát)

sůl

čerstvě mletý pepř

Nutriční hodnoty

Energie34 502 kJ / 8 246 kcal
Bílkoviny778,62 g
Tuky558,68 g
Vláknina10,28 g
Cholesterol2,14 g
Sodík97,70 g
Sůl244,15 g
Sacharidy24,62 g

Postup přípravy

  1. Do vroucí vody s trochou soli či pár kapkami octa dejte vařit vejce (opatrně je tam vložte lžící, ať neprasknou). Nastavte si kuchyňský budík na 7 minut a vařte na mírnějším výkonu sporáku. Pokud budete vařit vejce vyndaná přímo z ledničky, tak k době varu přidejte 1 minutu navíc.
  2. Filátka ančoviček vyndejte z olivového nálevu, opláchněte pod tekoucí vodou a dejte osušit na papírovou utěrku. Ančovičky budou mít méně intenzivní slanost než obvykle.
  3. Mezitím si každý krajíc chleba z obou stran potřete olivovým olejem a dejte péci buď pod gril nebo na suchou pánev. Já jsem využila starou litinovou pánev s vroubkováním kvůli vizuálnímu efektu – i oči se potřebují najíst, že? Pečte crostini na středním výkonu z každé strany cca 3 minuty. Po vyjmutí z pánve každou stranu topinky potřete rozpůleným stroužkem česneku. Kdo to má raději, tak krajíc chleba přepůlí nožem, bude se to pak lépe konzumovat. Dejte crostini stranou.
  4. Mezitím máte uvařená vejce, která po sedmi minutách varu dejte pod tekoucí studenou vodu na cca 1 minutu. Pak je oloupejte a rozpůlená či rozdrobená přemístěte do mističky. Žloutky budou lehce tekuté, ale bílky krásně pevné – sedmiminutová vejce jsou konzistencí blízko vajíčku na hniličku, ale pevnější. Vajíčka rozmačkejte a promíchejte vidličkou se zakysanou smetanu a dijonskou hořčici, osolte a opepřete podle vaší chuti.
  5. Crostini (čili topinky) se 7-minutovým vejcem a ančovičkami jsou tímto v podstatě hotové! Teď už stačí na každou topinku nanést hojnou vrstvu vaječné směsi, ozdobit filátky ančoviček a zeleného salátu. Kdo ančovičky nerad nebo je doma zrovna nemá, tak je prostě na vaječnou směs nepřidá…ale je to věčná škoda, neb právě ty ančovičky dodávají tomuto jídlu neuvěřitelně dobré aroma a zdaleka ne tak silné, jak by se všeobecně dalo předpokládat.