Suroviny

400 g nakrájených čerstvých shiitake hub

200 g nakrájených hnědých žampiónů (či např. portobello)

1 malá cibule

4 stroužky česneku

1/4 hrnku olivového oleje

1,5 lžíce sezamového oleje (nebo více olivového)

2 lžíce kvalitní sójové omáčky

1 lžička nadrcených fenyklových semínek

1 lžička kremžské hořčice

sušená cibule

uzená paprika (či sladká/lahůdková)

2/3 hrnku sójového granulátu

2/3 hrnku seitanfixu (pšeničného lepku – např. ve zdravých výživách je k dostání celkem běžně)

1 lžíce kukuřičného škrobu

Nutriční hodnoty

Energie7 685 kJ / 1 837 kcal
Bílkoviny44,27 g
Tuky89,82 g
Vláknina138,30 g
Cholesterol0 mg
Sodík1,97 g
Sůl4,45 g
Sacharidy146,39 g

Postup přípravy

  1. Troubu předehřejte na 140°C a plech vyložte pečícím papírem. Houby očistěte a včetně nožiček nakrájejte na plátky (3 – 5 mm silné). Cibuli a 2 stroužky česneku nakrájejte nadrobno. Spolu s houbami dejte do větší mísy, přidejte 1/4 hrnku olivového oleje, 1 lžíci sójové omáčky, 1/2 lžíce sezamového oleje, fenykl, hořčici, vrchovatou lžičku uzené papriky a vrchovatou lžičku sušené cibule. Dobře promíchejte, aby byly všechny houby obalené, přendejte na plech, vložte do trouby a pečte asi 20 minut.
  2. Po vyndání nechte krátce vychladnout, poté ve dvou dávkách krátce rozmixujte v mixéru (resp. robotu – food processoru) na malé kousky (směs by neměla být na kaši).
  3. Sójový granulát zalijte 4-mi lžícemi horké vody a 1 lžíci sójovky. Krátce promíchejte, poté spolu s houbovou směsí přendejte do větší mísy. Přidejte seitanfix, škrob, 1 lžíci sezamového oleje, 1 lžíci sójové omáčky, dva rozmačkané stroužky česneku, 1 lžičku uzené papriky a dle chuti sůl a čerstvý pepř. Dobře promíchejte rukou a dle potřeby přidejte více seitanfixu. Směs by měla být měkká, ale měly by se z ní dát dobře tvarovat kuličky.
  4. Plech vyložený pečícím papírem lehce vymažte olejem. Z těsta rukama tvarujte kuličky o velikosti pingpongového míčku a klaďte na plech. Když jsou všechny hotové, potřete je lehce olejem (příp. postříkejte olejem ve spreji), vložte do trouby a na 150°C pečte přibližně 60 minut. Po vyndání z trouby nechte kuličky krátce vychladnout, chladnutím se ještě více zpevní.
    Podávejte například se špagetami a rychlou rajčatovou omáčkou (je mezi mými recepty).